Venemaa kaubandussusteemid.

Üks veetee haru läks Liivi lahelt ka otse Daugavale, kuid selle laevatatavust takistasid jõe ohtrad kärestikud. Artikli algusesse. Venemaa WTO-liikmelisus

Majandus Vene- ja Valgevene elektri import Balti riikidesse püstitas möödunud aastal uue rekordi, kuid kuna neis riikides ei pea arvestama Euroopa Liidu keskkonnanõuetega, moonutab see siinsel elektriturul konkurentsi.

Seepärast ootab Eesti Energia, et importelektrit hakataks IQ valik uudistekaubandus või piirataks selle ligipääsu turule. Nord Pooli statistika kohaselt imporditi eelmisel aastal Balti riikidesse rekordiline hulk, 7,8 teravatt-tundi elektrit, mis moodustab Eesti Energia regulaatorsuhete osakonna juhi Andres Tropi sõnul juba rohkem kui veerandi Balti riikide elektritarbimisest. Tropp ütles ERR-ile, et tegemist on olulise konkurentsimoonutusega elektriturul, mis mõjutab negatiivselt kõiki EL-i Venemaa kaubandussusteemid tootjaid, Venemaa kaubandussusteemid peavad täitma EL-i keskkonnanõuete regulatsiooni.

Форма поиска

Nimelt kehtib EL-is heitmekvoodi kaubandussüsteem ja lisaks on veel palju nõudeid, mida Venemaa kaubandussusteemid riikides ei ole. Lahendused saavad tulla kas liikmesriikide või EL-i tasemelt, EL-i päritoluga ettevõtted peavad lähtuma EL-is ja liikmesriikides kehtivast regulatsioonist," tõdes ta.

Balti riigid loodavad lõpetada kolmandate riikide elektriimpordi Kas see õnnestub, pole Tropi sõnul praegu veel teada, sest läbirääkimised Balti riikide lahkumise osas Loode-Venemaa elektrisüsteemist alles käivad.

Ta ütles, et Eesti Energia ootab kas Eesti riigilt, Balti riikidelt või Euroopa Liidult importelektri maksutamist või selle ligipääsu piiramist Balti või kogu Euroopa Liidu turule. Kokku tarbivad Balti riigid aastas umbes 25 teravatt-tundi elektrit. Toimetaja: Karin Koppel.